Ercan Soysal


ercan soysalErcan Soysal, 1986 yılında Artvin’de doğdu. İlk ve Orta öğrenimini Artvin’de tamamladıktan sonra, 2005-2010 yılları arasında Gazi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite yıllarına kadar yoğun bir şekilde futbolla ilgilenen Ercan’ın müziğe ilk başlayışı Ankara’ya geldikten sonra burslarıyla biriktirdiği paradan aldığı Tulum’uyla oldu. Müziğe geç başlamasına rağmen aşırı ilgisi ve inatçılığıyla kısa sürede başarılı bir gelişme kaydeden Ercan daha sonra çevresindeki müzisyen arkadaşlarıyla beraber müzikal grup çalışmalarına ve çeşitli eğlence merkezlerinde canlı müziğe başladı. Lisede iken Müzik dersinde sözlüde şarkı söylemekten aşırı çekindiği ve söylemediği için sınıfta tek “Düşük” alan öğrenci oldu. Hatta o dönemki müzik Öğretmeni Deniz Hanım halen daha bu duruma baktıkça tebessümünü gizleyememektedir.

2006 yılında Hasan Altun ile ilk tanışması ardından birlikte ilk konserleri olan Kale Festivali’nde yer aldılar. Bu tarihten sonra da kendi grupları olan Grup Ardesuk’u SİSLİ RÜYA müzik grubu ile birleştirdiler. 2011 yılına kadar birlikte çok sayıda Konser-Festival etkinliklerinde yer aldılar ve çeşitli mekanlarda canlı müzik yapmaya devam ettiler. Müziğe ve her çeşit saza yoğun ilgi duyan Ercan, Tulum’un yanında Kemençe, Yan Flüt, Gitar ve Kabak Kemane gibi sazları da birlikte yürüttü. Ama bunların arasında Tulum ve Kemençe her zaman daha önde yer aldı. Müziğin yanında halk danslarına da yoğun bir ilgi duydu. Verdiği Tulum, Kemençe ve Yan Flüt derslerinin yanında Artvin yöresi Halk Oyunları eğitmenliği de yaptı. Aynı zamanda üniversiteler arası halk oyunları yarışmalarında ve çeşitli müzikal orkestralarda Tulum ve Kemençesiyle eşlik etti.

Doğaya ve memleketine duyduğu özlem onu aynı zamanda beste ve söz yazmaya yöneltti. Yaptığı beste ve müziklerle berber bu müziğe olan tutkusu katlanarak devam etti. Bu müziğe yönelmesindeki en büyük etkenin Karadeniz’e duyduğu aşk olduğunu belirten Ercan, Bölgedeki HES ve Maden Arama Çıkartma faaliyetlerine de karşıt kimliği ile tanınırken oradaki doğanın ve doğal güzelliklerin bozulmamasını da gönülden destekleyenlerdendir.

Özellikle ta ki Hasan ile ilk tanışmalarından beri birlikte çok hayalini kurdukları albüm çalışmalarını, grubun son halini oluşturan müzisyen arkadaşlarının katılımı ve desteğiyle de beraber gerçekleştirdiler. 2012 yılında Sisli Rüya Karadeniz Müzik Grubu ile birlikte ilk albümleri Ritm-i Dalga’yı sevenleriyle buluşturdular. Albümde 6 eseri seslendirmiş ve diğer eserlere de vokaliyle eşlik etmiştir. Grup içerisinde Tulum ve Kemençe çalmaktadır.